13 lutego 1895 r. bracia August i Louis Lumière złożyli patent na kinematograf, urządzenie, które umożliwiało zapisywanie i odtwarzanie ruchomych obrazów.
Bracia Lumiere pracowali w studiu fotograficznym ojca, gdzie doskonalili techniki fotograficzne. W 1894 roku zobaczyli kinetoskop Thomasa Edisona i doszli do wniosku, że jest to ciekawy wynalazek, który trzeba jednak znacznie ulepszyć. W swoim kinematografie bracia zastosowali mechanizm, dzięki któremu obraz był dużo bardziej wyraźny. Zmniejszyli także ilość klatek z 32 do 16 na sekundę, dzięki czemu zużywali mniej taśmy filmowej i ich aparat był mniej kosztowny w eksploatacji. Dodatkowo aparat braci ważył zaledwie 4 kg, a kinetoskop Edisona aż 500 kg.
Pierwszy płatny pokaz filmów braci Lumière miał miejsce w Paryżu 28 grudnia 1895 roku i jest to oficjalna data narodzin kina. Seans trwał ok. 20 min. i pokazano między innymi filmy "Wyjście robotników z fabryki", "Kąpiel w morzu", "Śniadanie dziecka", "Oblany ogrodnik". Wpływy z pierwszego pokazu nie były zbyt obiecujące, bo wynosiły zaledwie 33 franki. Po kilkunastu dniach w ciągu jednego dnia utarg wynosił już 2500 franków.